To co dla nas najważniejsze

Moja Rodzina

Mała Rodzinna Konstytucja (MRK) została napisana jako moja osobista niezgoda na powtarzanie wielu toksycznych, rodzinnych schematów. To próba opisania rodziny moich marzeń.

Projekt blogowy Mała Rodzinna Konstytucja, który właśnie czytasz, powstał z myślą o rodzicach, dziadkach i wszystkich, którzy chcą zadbać o relacje w Rodzinie a czasem czują, że bycie opiekunem, wychowawcą, przewodnikiem w drodze do dorosłości momentami ich przerasta.

MRK powstała z myślą do Dzieciach, które w wieku przedszkolnym lub wczesnoszkolnym
lubią, uwielbiają wręcz atmosferę tajemniczych stowarzyszeń, uwielbiają wcielać się w różne role, zdobywać odznaki, a w każdym wieku potrzebują czuć się rozumiane, akceptowane i, co najważniejsze – kochane…

Być może Twoja Rodzina nie potrzebowała nigdy takich pomocy. Relacje między Tobą a Twoją drugą połową i Waszymi dziećmi najczęściej przynoszą dużo więcej satysfakcji i radości z bycia Wystarczająco Dobrym Rodzicem i Małżonkiem niż frustracji lub irytacji albo niepokoju. MRK może być dla Ciebie po prostu niepotrzebna. W takim wypadku gratuluję Ci i chylę czoła! Napisz wtedy o swojej zdrowej i radosnej codzienności, może nawet napisaliście kiedyś własną Konstytucję, Kodeks, Domowe Zasady albo Umowy. Podziel się tym, co w Twojej Rodzinie najlepsze! Stań się dla innych inspiracją i dobrym przykładem zdrowych, opartych na szacunku relacji!

Być może jednak Twoja Rodzina, stworzona na bazie Twojego (lub Twojego życiowego Partnera) dzieciństwa pełnego lęku, upokorzeń lub strachu przed dorosłymi przeżywa teraz kryzys. Postrzegasz swoje domowe życie jako niekończące się pasmo udręki, konfliktów, powtarzania wyniesionych z domu rodzinnego negatywnych scenariuszy.

Być może zmagasz się z narastającym poczuciem frustracji i rozpaczy. Jak każdy kochający rodzic chcesz zapewnić swoim dzieciom jak najlepszy start w dorosłość, a zauważasz, że powtarzasz przechodzące z pokolenia na pokolenie destrukcyjne dla relacji z dziećmi schematy. Natomiast twoja sytuacja finansowa nie daje możliwości skorzystania z prywatnej, doraźnej pomocy psychologicznej albo tym bardziej – wieloletniej terapii (bo państwo przecież ci Tego nie zapewni…)

Mała Rodzinna Konstytucja może Ci pomóc w przełamaniu negatywnych schematów; wiem o tym, bo sam tego doświadczyłem. Przez kilka lat, zanim odważyłem się poprosić o pomoc lekarzy i terapeutów, jedynym źródłem wiary w to, że mogę wyjść na Rodzinną i życiową prostą był ten krótki, jednostronicowy tekst. To była moja mała, prywatna deklaracja dobrych intencji i marzeń o szczęśliwej rodzinie. Marzeń – jak dzisiaj mogę z dumą powiedzieć – spełnionych!

Codziennie, w drodze do kuchni lub łazienki widziałem powieszony na ścianie w korytarzu tekst Małej Rodzinnej Konstytucji. Podpisany, co ważne, przez wszystkich członków mojej Rodziny. To
przypominało mi o tym, co nas połączyło, i do czego chcę zmierzać. MRK była jak K2 lub Mount Everest dla himalaisty. Ukończenie IronMana dla triathlonisty. Oscar dla reżysera filmowego albo aktora. To był mój absolutny priorytet i daleki szczyt…

Po drodze przytrafiło się nam wiele błędów, konfliktów, rozczarowań, pretensji i strachu o to, czy przetrwamy. Przetrwaliśmy. Mamy fajną, zgraną Rodzinę. Pełną nieidealnych charakterów:
czasem irytujących i czepialskich, jednak na pewno kochających swoje Dzieci dorosłych, i równie irytujących momentami, jednak samodzielnych, dobrze zaopiekowanych i w miarę wyluzowanych, kochanych i kochających Dzieci.

Niektórym z nas, dorosłych, na drodze życia rodzinnego wystarczy Dekalog, przykład własnych Rodziców i krąg przyjaciół. Super! Napisz o tym koniecznie! Podziel się swoim doświadczeniem. Być może znajdziesz w MRK inspirację do napisania własnego, osobistego, intymnego manifestu rodzinnego szczęścia.

Niektórzy z nas nie mają czasu, siły lub literackich talentów, żeby napisać taki dokument po swojemu. Zanim więc dojrzejesz do stworzenia własnej Konstytucji – skorzystaj z gotowego, sprawdzonego dokumentu, który udostępniam każdemu, kto zapisze się na newsletter, dołączając w ten sposób do naszej społeczności. Musisz jednak wiedzieć, że w przypadku kiedy w Twojej rodzinie występują problemy związane ze zdiagnozowanymi zaburzeniami rozwojowymi dzieci – warto skonsultować ze specjalistami chęć włączenia MRK do środków wspierających Waszą codzienną walkę o równowagę i „normalność” (cokolwiek to słowo dla Ciebie oznacza).

Jeżeli chcesz się podzielić swoimi krytycznymi uwagami lub inspiracjami na temat obecnego kształtu MRK – zapraszam do pozostawienia komentarza poniżej. Możesz też czuć, że wolisz pozostać incognito – zapraszam wtedy na Facebook’owego priv’a lub na stronę kontaktową projektu.

Jeżeli to o czym Ci opowiedziałem przekonuje cię do tego projektu – zapraszam Ciebie i Twoją rodzinę do uczestnictwa w naszej internetowej społeczności grupy ARROWS (Afirmujący Rodzice Rozmawiają o Wychowaniu): Grupa ARROWS, bazując na zasadach opisanych w Małej Rodzinnej Konstytucji stanowi społeczność. w której:

  • dzielimy się pozytywnymi przykładami rozwiązywania rodzinnych sporów i konfliktów,
  • szukamy inspiracji do pracy nad pomnażaniem rodzinnego szczęścia i równowagi,
  • udzielamy wsparcia bez wzajemnego krytykowania naszych rodzicielskich postaw,
  • korzystając z najlepszych tradycji Porozumienia bez Przemocy (NVC) – mówimy o własnych doświadczeniach i potrzebach, nie wdając się w hejterskie dyskusje,
  • zachowujemy dyskrecję – bez zgody zainteresowanych nie publikujemy poza grupą zamieszczanych treści (obecny status grupy – to grupa prywatna; tylko członkowie mogą sprawdzić, kto należy do grupy i zobaczyć posty członków)…

To propozycja podstawowych zasad grupy ARROWS. Jeżeli będzie to wolą uczestników i zajdzie taka potrzeba – zasady grupy zostaną skorygowane lub opracowane w postaci Konstytucji Grupy ARROWS 🙂

Wszyscy akceptujący zaproszenie członkowie grupy mają możliwość zapraszania kolejnych, znanych osobiście osób z kręgu rodziców, dziadków, opiekunów, i wychowawców, lub specjalistów, którzy są zainteresowani w podnoszeniu rodzicielskich kompetencji wychowawczych członków grupy ARROWS i społeczności skupionej wokół projektu Małej Rodzinnej Konstytucji.

Przyjmując zaproszenie, jednocześnie akceptujesz powyższe zasady, stanowiące mały kodeks honorowy grupy ARROWS.

Jeżeli spodobały Ci się nasze idee, metody i treści tu zamieszczone, ale czujesz, że potrzebujesz więcej czasu na dołączenie do naszej społeczności – zapisz się na newsletter. W powitalnym mailu otrzymasz poster z pełnym tekstem Małej Rodzinnej Konstytucji. Wydrukuj go, podpisz razem z członkami Twojej Rodziny i dbaj o relacje z nimi! Ja zaś będę Cię informował o nowych artykułach i pomysłach na stworzenie silnej i zgranej, rodzinnej ekipy!

A może chcesz, korzystając z gotowego tekstu, przygotować i opracować graficznie Małą Rodzinną Konstytucję samodzielnie? W takim przypadku mam dla Ciebie niespodziankę: 1 czerwca 2020 punktualnie o godzinie 01:06 pełny tekst jednolity Małej Rodzinnej Konstytucji zostanie udostępniony dla wszystkich członków grupy ARROWS lub czytelników newslettera! Dołącz do nas i dziel się swoim rodzicielskim doświadczeniem!

Żeby zachęcić Cię do dołączenia do naszej społeczności i zainspirować Cię do odszukania swojego Wewnętrznego Dziecka proponuję zabawę w poszukiwanie tajnego kodu dostępu do tekstu MRK – dostęp do pełnego tekstu MRK będzie chroniony hasłem 🙂 Wskazówek szukaj w publikacjach w grupie ARROWS lub w newsletterze! Jeżeli opracujesz własny poster z tekstem Małej Rodzinnej Konstytucji lub stworzysz własną wersję tego tekstu – podziel się tym koniecznie i wyślij wiadomość w grupowej konwersacji z kopią (pdf) Twojego projektu!

Życzę Ci nieustającej wytrwałości w drodze do osiągnięcia rodzinnego szczęścia i głębokiego poczucia spełnienia wynikającego z podtrzymywania przyjaznego, emocjonalnego ogniska Waszej rodziny.

Serdeczności!

Artur

Dodaj komentarz