Mała Rodzinna Konstytucja

Czym jest „Mała Rodzinna Konstytucja?

„Mała Rodzinna Konstytucja” to dokument, który powstał w czasie, kiedy nasza rodzina liczyła trzy osoby: dwoje dorosłych i jedno dziecko. To prosty, rodzinny kodeks inspirowany głównie lekturami książek Adele Faber i Elaine Mazlish, Dekalogiem oraz Deklaracją Praw Dziecka 20 listopada 1959 r.

„Mała Rodzinna Konstytucja” jest moją propozycją na świadomą pracę nad pomnażaniem rodzinnego szczęścia. To krótki, jednostronicowy, lekki w formie, jednak ważny w treści dokument. Podpisanie „Małej Rodzinnej Konstytucji” może pomóc Twojej rodzinie w dołączeniu do kręgu rodzin szczególnie dbających o relacje. Rodzin, w których Rodzice są świadomi swojego odpowiedzialnego rodzicielstwa a Dzieci od najmłodszych lat dorastają ze świadomością, że istnieje coś takiego jak prawo, obowiązek oraz zasady. Zasady, które dojrzewają wraz z wiekiem dorastających dzieci.

„Mała Rodzinna Konstytucja” to symboliczne zaproszenie w podróż, w której mogą lub powinni Wam towarzyszyć również inni przewodnicy i doradcy. Nie wszystkie bowiem rodziny poradzą sobie bez wsparcia specjalistów w rozwikłaniu trudnych czasem relacji, w przeprowadzaniu dzieci od dzieciństwa do dorosłości. „Mała Rodzinna Konstytucja” to znaczący gest podkreślający Wasze intencje wychowania świadomego, wartościowego Człowieka.

Dlaczego warto podpisać „Małą Rodzinną Konstytucję”?

Każdy rodzic wie, że najlepszym rodzicem bywa się na długo przed narodzinami pierwszego potomka 🙂 Później bywa różnie. 🙂 Pojawienie się dzieci często oznacza zderzenie wyidealizowanych wyobrażeń na temat rodzicielstwa z koniecznością sprostania temu arcytrudnemu zadaniu. W przypływie frustracji rzuciłem kiedyś: „Dożywotnio jest się tylko rodzicem – nawet papież może abdykować!”. Najstarsza córka nie pozwoliła tej maksymie zaginąć i umieściła ją na koszulce, którą wręczyła mi z okazji Dnia Ojca.

Niech „Mała Rodzinna Konstytucja” stanie się uroczystym przypomnieniem istotnych wartości, którymi się kierujecie. Symbolicznym podkreśleniem Waszych starań o to, żeby relacje w Waszej rodzinie jak najczęściej przynosiły satysfakcję wszystkich mieszkańców Domu, który tworzycie na co dzień. 

„Mała Rodzinna Konstytucja” jest bardziej pozytywnym drogowskazem wskazującym drogę do upragnionego spokoju niż zbiorem bezwzględnie przestrzeganych praw regulującym każdy aspekt funkcjonowania rodziny. To swoisty kompas. Przewodnik w rękach mądrych, odpowiedzialnych, wystarczająco dobrych rodziców. 

Dla Waszych Dzieci “Mała Rodzinna Konstytucja” może stać się pamiątką po ciekawym, intrygującym, jednak niepozbawionym trudności dzieciństwie. Dla Was – Dorosłych – przypomnieniem o najważniejszej relacji w której Wy – jako wystarczająco dobrzy Rodzice rozważnie towarzyszyliście Dzieciom w ich podróży ku dorosłości. To deklaracja intencji stworzenia możliwie najlepszych warunków do rozwoju każdego członka Waszej, niepozbawionej wad i niedoskonałości, jednak zawsze kochającej się Rodziny!

Czego Wam i Waszym Dzieciom z całego serca życzę!

Artur