Mała Rodzinna Konstytucja

Czym jest „Mała Rodzinna Konstytucja?

„Mała Rodzinna Konstytucja” to dokument, który powstał w czasie, kiedy nasza rodzina liczyła trzy osoby: dwoje dorosłych i jedno dziecko. To prosty, rodzinny kodeks inspirowany głównie lekturami książek Adele Faber i Elaine Mazlish, Dekalogiem oraz Deklaracją Praw Dziecka 20 listopada 1959 r.

„Mała Rodzinna Konstytucja” jest moją propozycją na świadomą pracę nad pomnażaniem rodzinnego szczęścia. To krótki, jednostronicowy, lekki w formie, jednak ważny w treści dokument. Podpisanie „Małej Rodzinnej Konstytucji” może pomóc Twojej rodzinie w dołączeniu do kręgu rodzin szczególnie dbających o relacje. Rodzin, w których Rodzice są świadomi swojego odpowiedzialnego rodzicielstwa a Dzieci od najmłodszych lat dorastają ze świadomością, że istnieje coś takiego jak prawo, obowiązek oraz zasady. Zasady, które dojrzewają wraz z wiekiem dorastających dzieci.

„Mała Rodzinna Konstytucja” to symboliczne zaproszenie w podróż, w której mogą lub powinni Wam towarzyszyć również inni przewodnicy i doradcy. Nie wszystkie bowiem rodziny poradzą sobie bez wsparcia specjalistów w rozwikłaniu trudnych czasem relacji, w przeprowadzaniu dzieci od dzieciństwa do dorosłości. „Mała Rodzinna Konstytucja” to znaczący gest podkreślający Wasze intencje wychowania świadomego, wartościowego Człowieka.

Dlaczego warto podpisać „Małą Rodzinną Konstytucję”?

Każdy rodzic wie, że najlepszym rodzicem bywa się na długo przed narodzinami pierwszego potomka 🙂 Później bywa różnie. 🙂 Pojawienie się dzieci często oznacza zderzenie wyidealizowanych wyobrażeń na temat rodzicielstwa z koniecznością sprostania temu arcytrudnemu zadaniu. W przypływie frustracji rzuciłem kiedyś: „Dożywotnio jest się tylko rodzicem – nawet papież może abdykować!”. Najstarsza córka nie pozwoliła tej maksymie zaginąć i umieściła ją na koszulce, którą wręczyła mi z okazji Dnia Ojca.

Niech „Mała Rodzinna Konstytucja” stanie się uroczystym przypomnieniem istotnych wartości, którymi się kierujecie. Symbolicznym podkreśleniem Waszych starań o to, żeby relacje w Waszej rodzinie jak najczęściej przynosiły satysfakcję wszystkich mieszkańców Domu, który tworzycie na co dzień. 

„Mała Rodzinna Konstytucja” jest bardziej pozytywnym drogowskazem wskazującym drogę do upragnionego spokoju niż zbiorem bezwzględnie przestrzeganych praw regulującym każdy aspekt funkcjonowania rodziny. To swoisty kompas. Przewodnik w rękach mądrych, odpowiedzialnych, wystarczająco dobrych rodziców. 

Dla Waszych Dzieci „Mała Rodzinna Konstytucja” może stać się pamiątką po ciekawym, intrygującym, jednak niepozbawionym trudności dzieciństwie. Dla Was – Dorosłych – przypomnieniem o najważniejszej relacji w której Wy – jako wystarczająco dobrzy Rodzice rozważnie towarzyszyliście Dzieciom w ich podróży ku dorosłości. To deklaracja intencji stworzenia możliwie najlepszych warunków do rozwoju każdego członka Waszej, niepozbawionej wad i niedoskonałości, jednak zawsze kochającej się Rodziny!

Czego Wam i Waszym Dzieciom z całego serca życzę!

Artur

A oto treść „Małej Rodzinnej Konstytucji” – czyli dokumentu, który stał się zalążkiem projektu , o którym właśnie czytasz. Udostępniona treść jest chroniona prawem autorskim. Po zapisaniu się do blogowego newslettera (patrz: pasek zapisu powyżej) – otrzymasz dostęp do plików, które możesz edytować i dowolnie przerabiać, tworząc niepowtarzalną, „Małą Rodzinną Konstytucję” Twojej Rodziny do wyłącznie osobistego, niekomercyjnego użytku. Napisz o tym koniecznie w komentarzach! 🙂 

MAŁA RODZINNA KONSTYTUCJA

PREAMBUŁA

czyli po prostu WSTĘP,

ale w konstytucjach na „Wstęp” mówi się „Preambuła”, poza tym „Preambuła” brzmi zabawniej niż „Wstęp”, więc niech już tak zostanie.

Wszyscy członkowie naszej rodziny – Dzieci i Dorośli – chcą, żeby w Naszym Domu panowała zgoda i żeby wszyscy dobrze się w nim czuli. Trudno jest czasami osiągnąć porozumienie podczas ubierania skarpetek albo na zakupach, kiedy Dziecko stanowczo chce lizaka albo gumę, a Dorośli nie zgadzają się na taki zakup. Albo kiedy robi się zbyt duży bałagan i dorośli wymyślają sprzątanie a wtedy z kolei Dziecko nie ma ochoty na zbieranie zabawek. Dlatego wszyscy: Dorośli i Dzieci zgodnie postanowili podpisać Małą Rodzinną Konstytucję i stosować się do niej w Naszym Domu i nie tylko.

ARTYKUŁ 1.

PRAWO DO WŁASNYCH EMOCJI I UCZUĆ

W Naszym Domu wszyscy możemy swobodnie cieszyć się, bawić, ale też możemy smucić się, złościć albo płakać. Każdy może swobodnie wyrażać swoje uczucia i emocje. Pamiętamy jednak o poszanowaniu uczuć innych domowników.

ARTYKUŁ 2.

BEZPIECZNY DOM

W Naszym Domu wszyscy chcemy czuć się dobrze i bezpiecznie. Można złościć się na siebie ale bicie jest zabronione.

ARTYKUŁ 3.

PRAWO DO POMYŁEK I BŁĘDÓW

W Naszym Domu możemy mylić się i popełniać błędy. Jeżeli ktoś przypadkiem pobije talerz albo rozleje zupę – to przecież nie zrobił tego specjalnie i też jest mu przykro. Staramy się nie złościć na siebie o drobiazgi.

ARTYKUŁ 4.

PRAWO DO SZACUNKU

W Naszym Domu odnosimy się do siebie z szacunkiem i staramy się ćwiczyć cierpliwość. Zamiast kłócić się albo krzyczeć na siebie staramy się rozmawiać ze sobą i szukać Kompromisów (ojej! Co za trudne słowo!)

ARTYKUŁ 5.

PRAWO DO PRYWATNOŚCI

W Naszym Domu każdy może mieć swoje sprawy albo tajemnice, które woli zachować tylko dla siebie. Szanujemy prywatne sprawy innych domowników, podobnie jak należące do nich rzeczy; przed używaniem prywatnych rzeczy pytamy się o zgodę właścicieli. To taki dobry obyczaj. Kiedy ktoś chce odpocząć od towarzystwa albo pobyć sam, staramy się nie zakłócać mu spokoju.

ARTYKUŁ 6.

PRZEPISY PORZĄDKOWE

Miło jest spędzać czas w czystym i posprzątanym mieszkaniu. W Naszym Domu staramy się utrzymywać porządek, a kiedy robi się zbyt duży bałagan, sprzątamy po sobie.

ARTYKUŁ 7.

MINISTERSTWO ZDROWIA I HIGIENY OSOBISTEJ

O częstotliwości mycia głowy i zębów, utrzymaniu higieny osobistej, kąpielach, ciepłych ubraniach i lekarstwach decyduje Minister Zdrowia i Higieny Osobistej. W Naszym Domu funkcję tą pełni wybrana przez wszystkich domowników osoba. Od jej decyzji nie można się odwoływać (to znaczy, że nie będziemy wtedy dyskutowali).

ARTYKUŁ 8.

PRAWO DO BEZTROSKIEJ ZABAWY

W Naszym Domu każdy ma prawo do odpowiedniej ilości czasu na beztroską zabawę. Możemy bawić się w to na co mamy ochotę jeżeli nie narusza to innych postanowień Małej Rodzinnej Konstytucji.

ARTYKUŁ 9.

POWSZECHNY OBOWIĄZEK NAUKI

W Naszym Domu jest czas na zabawę i na naukę. Jeżeli nie da się połączyć nauki i zabawy- uczymy się bez ociągania albo wymyślania innych zajęć. Czas potrzebny każdemu do codziennej nauki oraz zabawy będzie określany przez Dorosłych po uwzględnieniu uwag i potrzeb Dzieci.

ARTYKUŁ 10.

KANAPA CZYLI TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY

Jeżeli w Naszym Domu ktoś będzie czuł się pokrzywdzony albo uzna, że inni postępują niesprawiedliwie i nie przestrzegają postanowień Małej Rodzinnej Konstytucji – na jego wniosek zostanie zwołane posiedzenie Trybunału Konstytucyjnego. Posiedzenie odbędzie się na Kanapie w celu rozstrzygnięcia rodzinnego sporu. Trybunał Konstytucyjny to bardzo poważna rozmowa na Kanapie, w której uczestniczą wszyscy domownicy.

ARTYKUŁ 11.

POPRAWKI DO KONSTYTUCJI

Wszyscy członkowie naszej Rodziny mają prawo wyrażać swoje uwagi dotyczące artykułów i przestrzegania Małej Rodzinnej Konstytucji oraz proponować poprawki do niej.

WIELKA RODZINNA PIECZĘĆ

PODPISY LUB ODCISKI PALCÓW 🙂

………………………………

© Mała Rodzinna Konstytucja, Artur Mączka, 2004