Rodzinny Autopilot Szczęścia

Nie możesz wybrać rodziców, rodzeństwa lub zdecydować w jakiej rodzinie się urodzisz.

To leży poza Twoją kontrolą.

Możesz mieć kochających rodziców, przyjaznych braci i siostry, radosnych dziadków. W takim przypadku masz wielkie szczęście. Masz wielki „kapitał założycielski” – cenny spadek. Możesz planować podróż przez dorosłe życie przy użyciu sprawdzonych i pewnych map.

Jeżeli masz mniej szczęścia – możesz urodzić się w rodzinie zmagającej się z problemami uzależnień od alkoholu, narkotyków, fizycznej lub psychicznej przemocy, biedy lub społecznego wykluczenia.

Na szczęście (dla tych, którzy nie należą do tej pierwszej grupy  🙁 ) – większość z nas urodziła się „gdzieś pomiędzy”.

Jako dorośli – potrafimy skutecznie rozwiązywać nasze problemy. Jednak wiele z nas może potrzebować różnych form pomocy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), ponad 264 miliony ludzi na świecie cierpi na depresję. Wyobraź sobie, że cała populacja Wschodniej Europy (z wyłączeniem Polski): Rosja, Ukraina, Rumunia, Czechy, Węgry, Białoruś, Bułgaria, Słowacja, Mołdawia – cierpi na tą samą chorobę. To około 30% wszystkich ludzi żyjących w Europie. 10-20% dzieci i nastolatków doświadcza problemów emocjonalnych lub umysłowych.

I nie trzeba być prorokiem, żeby zauważyć, że koronavirusowy kryzys tylko pogłębia nasze i ich problemy. Życie może stać się jeszcze bardziej skomplikowane.

Mała Rodzinna Konstytucja (MRK) i najnowsze odkrycia neurologów wspierają dążenia zaangażowanych rodziców poszukujących dobrych, sprawdzonych recept związanych z wychowaniem: „wychowajmy dzieci na silnych, odpornych, szczęśliwych i pewnych siebie ludzi”.

Każdy dobry rodzic życzy swojemu dziecku jak najlepiej, czyż nie? Jednocześnie jakimś sposobem, pokolenie po pokoleniu często powtarzamy podobne błędy: niecierpliwość, narzekanie, nieporozumienia, krytykanctwo. Wszystko to sprawia, że radość z bycia rodzicem i radość z bycia dzieckiem gdzieś umyka.

MRK jest skuteczną próbą zmiany starych, niekorzystnych nawyków rodzicielskich. Jak udowadniają obecne odkrycia naukowców zajmujących się neurobiologią – wizualne narzędzie takie jak Mała Rodzinna Konstytucja może znacząco poprawić relacje pomiędzy rodzicami i dziećmi.

Pamiętasz jeszcze syfony? Albo magiel? A może używasz jeszcze faxu albo magnetofonu?Prawdopodobnie znasz te urządzenia. Zapytaj jednak czy Twoje kilkunastoletnie dzieci znają je również.

W ciągu ostatnich dziesięciu – dwudziestu lat świat zmienił się niesamowicie. Nie używamy już wielu narzędzi lub wynalazków. W związku z błyskawicznym rozwojem technik informatycznych nikt nie używa już faxów. Zostały porzucone, zapomniane, stały się bezużyteczne i może nawet trochę śmieszne. Rezygnujemy z używania starych narzędzi i z wielką ochotą kupujemy nowe produkty.

Dlaczego więc nie porzucamy w podobny sposób naszych starych, szkodliwych zwyczajów lub sposobów myślenia? Nie jesteśmy syfonami, maglami albo faxami – możemy się zmieniać. Możemy zmieniać się z korzyścią dla nas i naszych dzieci. Możemy uczyć się od młodszych, inspirując jednocześnie starszych członków naszej rodziny.

Zmiany zachowania, emocjonalnych reakcji, sposobu myślenia wymagają oczywiście wysiłku. Każdy kto próbował wprowadzić nową dietę lub nauczyć się obcego języka wie z jakim trudem to przychodzi…

Dlaczego z takim trudem zmieniamy schematy naszego zachowania lub emocjonalnych reakcji?

Naukowcy i psychologowie ciężko pracują żeby odpowiedzieć na takie pytania. Jedna z takich odpowiedzi jest kluczowa dla Davida di Salvo (popularyzatora nauki): żeby osiągnąć sukces na polu zmian osobistych – potrzebujemy skutecznych i sprawdzonych zestawów narzędzi. Kiedykolwiek pracujemy nad zmianą zachowania, wszelkie spisane na papierze plany pomagają nam utrzymać właściwy kierunek. Porażka jest również częścią procesu zmian. Łatwo stracić z oczu cel kiedy niekorzystne warunki utrudniają nam dotarcie do niego. Pomyłki, błędy mogą nam pomóc zrozumieć na czym powinniśmy się skupiać, potrzebujemy jednak jasnej wizji celu do którego zmierzamy.

Odkrycia neurobiologów związane z Siatkowatym Systemem Aktywizującym (ang. – Reticular Activating System – RAS) i zrozumieniem funkcji tego obszaru naszego mózgu stworzyły całkiem nową przestrzeń dla eksperymentów i teorii wspierających nas w procesie zmian postaw, zachowań lub relacji.

RAS to grupa nerwów „odfiltrowujących” niepotrzebne nam informacje, co jest pomocne i kluczowe w zapamiętywaniu istotnych, potrzebnych treści.

Edukatorzy z pasją zawsze próbują w prosty sposób opisać złożone zjawiska;  według Denise Stromme i Lori Rothstein z Uniwersytetu w Minnesocie – RAS to taki biologiczny, neurologiczny „autopilot” prowadzący cię do celów które sobie „wizualizujesz.”

Jeżeli jesteś rodzicem, a szczęśliwa, wspierająca rodzina jest czymś o czym marzysz – Mała Rodzinna Konstytucja jest z pewnością dla Ciebie. MRK to wizualna pomoc, psychologicznie wyjaśnione narzędzie, mapa, autopilot (RAS – Rodzinny Autopilot Szczęścia 🙂 ), który pomoże w waszej rodzinnej podróży do archipelagu szczęśliwych, odpornych dzieci.

Stwarzaj rodzinę, która zawsze była Twoim marzeniem. Korzystaj w Twojej rodzicielskiej drodze z Małej Rodzinnej Konstytucji i najnowszych odkryć neurobiologów. To jest zawsze podróż bez możliwości powrotu. Jeżeli chcesz rzucić okiem na przygotowaną przeze mnie „mapę” takiej podróży – przeczytaj czym jest MRK.

Przeczytaj. Wydrukuj. Używaj.

I ciesz się swoją podróżą.

Zawsze!

Serdeczności!

Artur

 

 

PS. Image by Gerd Altmann from Pixabay

Źródła:
Depression. (2020). WHO 

Di Salvo, D. (2017). Psychology Today

Stromme, D., & Rothstein, L. (2020). University of Minnesota Extension

Dodaj komentarz