Zaklęty krąg

Czego Ci brakuje do poczucia satysfakcji i radości ze spędzania czasu z Twoją Rodziną.

 

Co powoduje, że irytujesz się na najbliższych?

 

Jak radzisz sobie z poczuciem winy wobec Dzieci, kiedy po raz kolejny stracisz cierpliwość i powiesz lub wykrzyczysz coś, czego potem żałujesz?

 

To pytania które często sobie zadaję…

 

Niemal każdy z nas – Rodziców – zadaje sobie to pytanie w momencie, w którym zaczynamy się po raz kolejny gotować ze złości z powodu…. no właśnie… z powodu, który rzadko kiedy dotyczy fundamentalnych spraw! Gdybyśmy potrafili sobie takie pytania zadać w odpowiednim momencie – Mała Rodzinna Konstytucja nie była by potrzebna 🙂

 

Codzienność naszej Rodziny nie ucierpi mocno jeżeli zareagujemy później, inaczej niż podpowiada nam wielopokoleniowy, dysfunkcyjny schemat.

 

Jak więc wyplątać się z tego splotu toksycznych emocji, wzajemnych pretensji, trudnych sytuacji, które sobie i naszym Dzieciom sprawiamy?

 

Wieloletnie doświadczenia związane z terapiami, warsztatami psychoedukacyjnymi, szkoleniach dla rodziców i uczestnictwa w grupach wsparcia podpowiada mi, że dzieląc się z innymi ciężarem własnych błędów – wypowiadając je, uzewnętrzniając je – odzyskujemy tak potrzebny dystans.

 

Ostatnie wydarzenie, które potwierdza tą teorię, miało miejsce parę tygodni temu, kiedy doszło do gwałtownej wymiany zdań pomiędzy mną i moją najmłodszą córką. Zamiast obwiniać się o brak cierpliwości i katować się myślami o mojej rodzicielskiej niekompetencji – siadłem do komputera i napisałem tekst, dokładnie opisując tą sytuację, ujawniając jednocześnie moje „karygodne” myśli i emocje. Zanim dotarłem do końca strony, poczułem się wolny… Cała frustracja, wściekłość na córkę i na siebie samego – ulotniła się…

 

A jak TY radzisz sobie (lub NIE radzisz) z tym zaklętym kręgiem irytacji-złości-poczucia winy lub wstydu? Napisz o tym śmiało w komentarzach, poniżej

 

Jeżeli obawiasz się, że Twoje słowa lub reakcje zostaną negatywnie ocenione i nie masz jeszcze w sobie odwagi, żeby podzielić się tutaj Twoją historią – pisz na priv’a (poprzez stronę kontaktową). Ja w miarę możliwości i czasu będę, zachowując Twoją anonimowość – opisywał problemy z którymi borykasz się Ty i Twoja Rodzina… Może inni członkowie naszej społeczności przeżyli coś podobnego? Może zechcą podzielić się tym, co pomogło im w podobnej sytuacji?

 

Specjalnie z myślą o tych czytelnikach bloga MRK, którzy potrzebują wyrzucić z siebie balast trudnych emocji w społeczności ograniczonej do Rodziców, utworzyłem Grupę ARROWS, na forum której można podzielić się swoimi doświadczeniami związanymi z wychowywaniem Dzieci. Grupa ma charakter prywatny. Publikowane posty i fakt uczestnictwa w Grupie ARROWS są widoczne wyłącznie dla członków Grupy. Poniżej przedstawiam zasady, które pozwolą Ci zdecydować czy chcesz do nas dołączyć:

Grupa ARROWS

KODEKS HONOROWY

1. Społeczność Grupy ARROWS
Członkowie Grupy ARROWS (Afirmujący Rodzice Rozmawiają o Wychowaniu) to rodzice, dziadkowie, i wychowawcy, którzy bazując na zasadach opisanych w Małej Rodzinnej Konstytucji (MRK) starają się pracować nad pomnażaniem rodzinnego szczęścia.

2. Nowi członkowie Grupy ARROWS
Wszyscy akceptujący zaproszenie członkowie Grupy ARROWS mają możliwość zapraszania kolejnych członków grupy z kręgu swoich znajomych, którzy są zainteresowani w podnoszeniu rodzicielskich kompetencji wychowawczych.

3. Akceptacja zasad – Kodeksu Honorowego Grupy ARROWS
Przyjmując zaproszenie, dołączając do Grupy ARROWS, akceptujesz zasady naszej społeczności. Obecnie proponowane zasady stanowią zalążek obowiązującego w tej grupie Kodeksu Honorowego.

4. Pozytywne przykłady i poszukiwanie inspiracji
Na forum Grupy ARROWS dzielimy się pozytywnymi przykładami rozwiązywania rodzinnych sporów i konfliktów oraz szukamy inspiracji do pracy nad pomnażaniem rodzinnego szczęścia i osiągania równowagi na tym obszarze.

5. Wsparcie dla członków Grupy ARROWS
Poprzez aktywność na forum Grupy ARROWS udzielamy wsparcia innym członkom naszej społeczności bez wzajemnego krytykowania naszych rodzicielskich postaw.

6. Własne doświadczenia i potrzeby
Na forum Grupy ARROWS dzielimy się własnymi doświadczeniami i potrzebami, nie wdając się w hejterskie dyskusje.

7. Dyskrecja wobec członków społeczności Grupy ARROWS
Zachowujemy dyskrecję – bez zgody zainteresowanych nie publikujemy poza grupą zamieszczanych treści (obecny status grupy – to grupa prywatna; tylko członkowie mogą sprawdzić, kto należy do grupy i zobaczyć posty członków)

8. Naruszenie zasad Grupy ARROWS
Naruszający te reguły może zostać wykluczony z naszej społeczności. Każdy może zgłosić przypadek naruszania zasad, natomiast winowajca, jak powinno to być w dobrze zgranej grupie – ma prawo do obrony i poprawy 🙂 (patrz: Artykuł 10 MRK – Kanapa – czyli Trybunał Konstytucyjny 🙂 )

9. Poprawki do Kodeksu Honorowego Grupy ARROWS
Powyższe reguły to propozycja podstawowych zasad obowiązujących w Grupie ARROWS. Jeżeli będzie to wolą członków naszej społeczności i zajdzie taka potrzeba – zasady grupy zostaną skorygowane lub opracowane w postaci Konstytucji Grupy ARROWS 🙂

To jak, dołączysz do nas? 🙂

Serdeczności,

Artur

PS. Photo by Andrea PicquadioPexels

Dodaj komentarz